Skip to Content

Hipnoza to nauka!

Hipnoterapia jest naukowo potwierdzoną metodą terapeutyczną. Przytoczę tu tylko kilka przykładów. 

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda przy pomocy badania z użyciem rezonansu magnetycznego (fMRI) odkryli, że podczas hipnozy zmieniają się połączenia między różnymi częściami mózgu. Aktywność w obszarach odpowiedzialnych za świadomość siebie (tylna kora przedniego zakrętu obręczy) zmniejsza się, za kontrolę nad ciałem (kora przedruchowa) wzrasta. To oznacza, że podczas hipnozy jest się  bardziej otwartym na sugestie i zmiany, ale nadal mając  się kontrolę nad sobą.


Badanie  Lang i in. (2008) - 201 pacjentów poddanych przezskórnej embolizacji nowotworu losowo przydzielono do standardowej opieki, empatycznej uwagi lub relaksacji hipnotycznej. Pacjenci w grupie hipnozy wykazali znacznie niższy poziom bólu oraz mniejsze zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe w porównaniu z grupą kontrolną i grupą empatycznej uwagi. 

Badanie Abramowitz i in. (2008) - Badano wpływ hipnozy jako dodatku do terapii PTSD u pacjentów leczonych SSRI. 32 pacjentów przydzielono do dwóch grup: jednej otrzymującej zolpidem na noc (n=15) oraz drugiej leczonej hipnoterapią dwa razy w tygodniu przez 2 tygodnie (n=17). Po zakończeniu terapii u pacjentów z grupy hipnozy zaobserwowano znaczącą poprawę objawów PTSD oraz niższy poziom depresji w porównaniu z grupą zolpidemu (p=0,034). 

„Hipnoza stwarza możliwości terapeutyczne, które po prostu nie byłby osiągalne innymi metodami” -  Psycholog kliniczny, Michaela D. Yapko 

Opinie od Was